Archiv rubriky: volby
Co předchází ustavující schůzi zastupitelstva a co se tam řeší
Výsledky komunálních voleb 2014 sice známe od sobotního odpoledne (v některých případech nedělního časného rána), ale oficiální výsledky budou pravděpodobně až v úterý 14/10/14, kdy vyjdou ve Sbírce zákonů. Poté běží desetidenní lhůta, v rámci které je možné napadnout výsledky u soudu. … Celý příspěvek
Po volbách, aneb jak se volí starosta, místostarosta a rada
Komunální volby skončily a dnem oficiálního vyhlášení výsledků, které probíhá publikací celkových výsledků Státní volební komisí – mělo by nastat ve středu 20/10/10 (po vydání Hospodářských novinách 19/10/10), začíná mimo jiné i lhůta pro stanovení termínu ustavujícího zasedání. Na něm noví zastupitelé zvolí starostu, místostarostu či místostarosty a v případě, že má obec či město i radu (radu mohou mít obce, které mají alespoň 15 členů v zastupitelstvu), také její členy. Stejně tak rozhodují zastupitelé o tom, které z funkcí budou tzv. uvolněné, a které neuvolněné (rozdíly viz článek o odměňování).
Ustavující zasedání se dle zákona musí uskutečnit do 15 dnů od vyhlášení výsledků voleb – tedy do čtvrtka 4/11/10 uplynutí desetidenní zákonné lhůty pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo hlasování, tedy do pondělí 15/11/10 (lhůta sice končí 13/11, protože však jde o sobotu, posouvá se na nejbližší pracovní den). V případě napadení výsledků voleb až po rozhodnutí soudu o návrhu na neplatnost voleb. Současně ale musí být oznámení o termínu tohoto zasedání na úřední desce alespoň sedm dní před jeho konáním – tedy do středy 27/10/10 mezi pátkem 29/10/10 až nedělí 7/11/10.
Součástí oznámení o zasedání musí být kromě místa a času konání také návrh programu připravovaného zasedání zastupitelstva obce. Ustavující zasedání se tak může konat v termínu od pátku 6/11/10 do pondělí 15/11/10.
(obsah článku aktualizován 22/10/10; pozn.: změna vznikla na základě Novely zákonů o územních samosprávných celcích č. 298/2008 Sb.) Celý příspěvek
Vynechat lídry v komunálních volbách téměř nelze
Přestože je v komunálních volbách možné zaškrtávat jednotlivé kandidáty z různých politických uskupení, hlasy se započítají především danému uskupení. Samotnému kandidátovi k posunutí na kandidátní listině volební strany poslouží jen výjimečně. To by totiž musel získat o deset procent více hlasů, než je průměr počtu hlasů každého z kandidátů jedné volební strany. Zbavit se lídrů kandidátek, pokud se jejich strana do zastupitelstva dostane, je proto téměř nemožné.
Zatímco tedy v parlamentních volbách mnohdy došlo k tomu, že voliči tzv. vykroužkovali některé z lídrů a na jejich místa posunuli díky preferenčním hlasům (stačilo pět procent hlasů pro danou stranu) osobnosti ze zadnějších míst kandidátek, v komunálních volbách je toto kvůli odlišnému systému výpočtu jen těžko představitelné. A to přesto, že jeden volební lístek, kam se v komunálních volbách většinou vejdou všichni kandidáti všech volebních stran, k takovému výběru svádí. Rozdělení hlasů mezi kandidáty různých uskupení však většinou povede pouze k tomu, že se do zastupitelstva dostanou lídři stran.
Pouze v případě samostatných nezávislých kandidátů (tedy nikoliv v rámci nějakého sdružení nezávislých kandidátů) se skutečně volí konkrétní lidé. To se týká především nejmenších obcí. Nevýhodou ale je, že pokud kandidát odstoupí, nemůže za něj převzít funkci náhradník ze stejné kandidátky, protože taková není. Celý příspěvek
Pokládejme kandidátům otázky a žádejme odpovědi
Volby jsou jedinečnou příležitostí jak od kandidátů zjistit motivaci pro jejich kandidaturu. A je tak možné zjistit, co by dotyčný chtěl v zastupitelstvu dělat a co by jeho případné zvolení mohlo městu či obci přinést. Bohužel není všude zvykem, aby kandidáti sepsali a zveřejnili svůj volební program, z něhož by voliči mohli jednoduše zjistit, jaké cíle si kandidáti stanovili. A proto jsme připravili několik otázek, které může kdokoliv kandidátům položit a odpovědi na ně zveřejnit – na webových stránkách města/obce či alespoň v nějakém diskuzním fóru využívaném občany dané oblasti. Před dalšími volbami pak budou voliči moci posoudit, jak se předvolební sliby podařilo naplnit.
Otázky pro kandidáty komunálních voleb
- Proč jste se rozhodl/a kandidovat?
- Co se vám ve vašem městě/obci líbí a proč?
- Co se vám naopak nelíbí a proč?
- Víte, co nejvíc vadí obyvatelům města/obce?
- Jak by podle vás mělo město/obec vypadat za 10 let?
- Na co byste se jako člen/ka zastupitelstva chtěl/a zaměřit?
- Jaké vaše zkušenosti by městu/obci mohly prospět?
- Budete mít čas se jako zastupitel/ka městu/obci věnovat?
Máte-li nápad na nějakou další důležitou otázku, doplňte ji prosím formou komentáře. Děkujeme. Celý příspěvek
Zjistěte včas, kdo ve vaší obci kandiduje
V komunálních volbách si můžete být téměř jisti, že současní zastupitelé kandidují znovu. Jak ale zjistit, kdo další se do soutěže o nové zastupitelstvo zapojí? Pokud byste čekali až na roznesení volebních lístků, mohlo by se stát, že se jména kandidátů dozvíte až tři dny před volbami (12/10/10), kdy je nejzazší termín pro dodání hlasovacích lístků voličům. Jména všech kandidátů však můžete zjistit dříve – od 28/8/10.
Stačí se obrátit na registrační úřad, kam se podávají kandidátní listiny. Ten by měl dodat údaje v podobě, v jaké budou následně uvedeny na hlasovacím lístku. Celý příspěvek
Komunální kandidátky je třeba podat do 10/8/10
Díky stanovení termínu podzimních voleb na pátek a sobotu 15-16/10/10 jsou jasné i další termíny související s komunálními volbami.
Jde jednak o termín pro určení počtu členů zastupitelstva: nejpozději 85 dnů před konáním voleb – tedy ve čtvrtek 22/7/10. Schválený počet musí obec zveřejnit nejpozději o dva dny později.
Ve stejném termínu – tedy 85 dnů před konáním voleb – musí také obecní úřad zveřejnit počet podpisů (vypočítává se podle počtu obyvatel – v případě sdružení nezávislých kandidátů to je sedm procent z počtu obyvatel obce či volebního obvodu) na petici pro případné nezávislé kandidáty, či sdružení nezávislých kandidátů (podepisovat smí pouze voliči a podpisy kandidátů se nezapočítávají do celkového počtu).
Termín pro samotné podávání kandidátních listin (vč. případných petičních listů) příslušnému registračnímu úřadu je stanoven na 66 dnů přede dnem voleb do 16.00 hodin – tedy na úterý 10/8/10. Celý příspěvek