Archiv štítku: volební strana

Vynechat lídry v komunálních volbách téměř nelze

Přestože je v komunálních volbách možné zaškrtávat jednotlivé kandidáty z různých politických uskupení, hlasy se započítají především danému uskupení. Samotnému kandidátovi k posunutí na kandidátní listině volební strany poslouží jen výjimečně. To by totiž musel získat o deset procent více hlasů, než je průměr počtu hlasů každého z kandidátů jedné volební strany. Zbavit se lídrů kandidátek, pokud se jejich strana do zastupitelstva dostane, je proto téměř nemožné.

Zatímco tedy v parlamentních volbách mnohdy došlo k tomu, že voliči tzv. vykroužkovali některé z lídrů a na jejich místa posunuli díky preferenčním hlasům (stačilo pět procent hlasů pro danou stranu) osobnosti ze zadnějších míst kandidátek, v komunálních volbách je toto kvůli odlišnému systému výpočtu jen těžko představitelné. A to přesto, že jeden volební lístek, kam se v komunálních volbách většinou vejdou všichni kandidáti všech volebních stran, k takovému výběru svádí. Rozdělení hlasů mezi kandidáty různých uskupení však většinou povede pouze k tomu, že se do zastupitelstva dostanou lídři stran.

Pouze v případě samostatných nezávislých kandidátů (tedy nikoliv v rámci nějakého sdružení nezávislých kandidátů) se skutečně volí konkrétní lidé. To se týká především nejmenších obcí. Nevýhodou ale je, že pokud kandidát odstoupí, nemůže za něj převzít funkci náhradník ze stejné kandidátky, protože taková není. Celý příspěvek

Rubriky: volby | Štítky: , , , , , | Napsat komentář