Po volbách, aneb jak se volí starosta, místostarosta a rada

ilustrace: postavičkyKomunální volby skončily a dnem oficiálního vyhlášení výsledků, které probíhá publikací celkových výsledků Státní volební komisí – mělo by nastat ve středu 20/10/10 (po vydání Hospodářských novinách 19/10/10), začíná mimo jiné i lhůta pro stanovení termínu ustavujícího zasedání. Na něm noví zastupitelé zvolí starostu, místostarostu či místostarosty a v případě, že má obec či město i radu (radu mohou mít obce, které mají alespoň 15 členů v zastupitelstvu), také její členy. Stejně tak rozhodují zastupitelé o tom, které z funkcí budou tzv. uvolněné, a které neuvolněné (rozdíly viz článek o odměňování).

Ustavující zasedání se dle zákona musí uskutečnit do 15 dnů od vyhlášení výsledků voleb – tedy do čtvrtka 4/11/10 uplynutí desetidenní zákonné lhůty pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo hlasování, tedy do pondělí 15/11/10 (lhůta sice končí 13/11, protože však jde o sobotu, posouvá se na nejbližší pracovní den). V případě napadení výsledků voleb až po rozhodnutí soudu o návrhu na neplatnost voleb. Současně ale musí být oznámení o termínu tohoto zasedání na úřední desce alespoň sedm dní před jeho konáním – tedy do středy 27/10/10 mezi pátkem 29/10/10 až nedělí 7/11/10.

Součástí oznámení o zasedání musí být kromě místa a času konání také návrh programu připravovaného zasedání zastupitelstva obce. Ustavující zasedání se tak může konat v termínu od pátku 6/11/10 do pondělí 15/11/10.

(obsah článku aktualizován 22/10/10; pozn.: změna vznikla na základě Novely zákonů o územních samosprávných celcích č. 298/2008 Sb.)

Mandát člena zastupitelstva obce vzniká zvolením, k němuž dojde ukončením hlasování. Nově zvolení zastupitelé by ještě před prvním zasedáním měli od registračního úřadu dostat osvědčení o zvolení.

Na začátku prvního zasedání zastupitelstva obce vysloví všichni zastupitelé slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce (města, městyse) a jejích (jeho) občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky.“ a jeho potvrzení potvrdí svým podpisem. Člen zastupitelstva obce vykonává svůj mandát osobně a v souladu se svým slibem a není přitom vázán žádnými příkazy.

Následuje zpravidla volba zastupitelů do funkcí (starosta, místostarosta, příp. rada) a odsouhlasení či úprava jednacího řádu zastupitelstva (příp. také jednací řád rady). Může také rovnou dojít k volbě předsedů a členů výborů – finanční a kontrolní výbor musí mít každá obec (předsedou musí být zastupitel, s výjimku osadního výboru, kde je podmínkou členství trvalé bydliště v dané osadě). Další program ustavujícího zasedání už se může lišit, ale zpravidla se ustavující zasedání končí schválením jednacího řádu.

Příspěvek byl publikován v rubrice volby se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Po volbách, aneb jak se volí starosta, místostarosta a rada

  1. Pingback: Všestudy » Archív » Kdy zastupitelé zvolí starostu a místostarostu?

  2. Jaroslav Kresteš napsal:

    Měla jsem za to že bylo schváleno že starostu si volí občané své protějšky dobře znají!!!

    Je ostudou jak mohou tím pádem 20 let sedět na stejných židlích ti samí lidé a ti co si stále ze známosti plácají po ramenou mají slušní a dobří občané smůlu!!! když nedej Bože po nich něco chtějí a hlavně nemají na všechny stejný metr/!!! nedoporučuji žádnému městskému občanu této republiky aby se stěhoval do obce kde jednou pro vždy budete pouze pro všechny jen PŘISTĚHOVALEC který nemá nárok na nic ani na svůj názor!!!

    Krestešová Frýdlant v Čechách ul Jiráskova 1448/

Leave a Reply