Archiv štítku: kandidátní listina

Vynechat lídry v komunálních volbách téměř nelze

Přestože je v komunálních volbách možné zaškrtávat jednotlivé kandidáty z různých politických uskupení, hlasy se započítají především danému uskupení. Samotnému kandidátovi k posunutí na kandidátní listině volební strany poslouží jen výjimečně. To by totiž musel získat o deset procent více hlasů, než je průměr počtu hlasů každého z kandidátů jedné volební strany. Zbavit se lídrů kandidátek, pokud se jejich strana do zastupitelstva dostane, je proto téměř nemožné.

Zatímco tedy v parlamentních volbách mnohdy došlo k tomu, že voliči tzv. vykroužkovali některé z lídrů a na jejich místa posunuli díky preferenčním hlasům (stačilo pět procent hlasů pro danou stranu) osobnosti ze zadnějších míst kandidátek, v komunálních volbách je toto kvůli odlišnému systému výpočtu jen těžko představitelné. A to přesto, že jeden volební lístek, kam se v komunálních volbách většinou vejdou všichni kandidáti všech volebních stran, k takovému výběru svádí. Rozdělení hlasů mezi kandidáty různých uskupení však většinou povede pouze k tomu, že se do zastupitelstva dostanou lídři stran.

Pouze v případě samostatných nezávislých kandidátů (tedy nikoliv v rámci nějakého sdružení nezávislých kandidátů) se skutečně volí konkrétní lidé. To se týká především nejmenších obcí. Nevýhodou ale je, že pokud kandidát odstoupí, nemůže za něj převzít funkci náhradník ze stejné kandidátky, protože taková není. Celý příspěvek

Rubriky: volby | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

HN: Starostové pod drobnohledem

Hospodářské noviny přinesly v pátek 1/10/10 na straně 4 příklady odměňování starostů (o tomtéž viz starší článek zde, který je přesnější a podrobnější).

Současně je v deníku řada zajímavých čísel o komunální politice v České republice. Letos kandiduje v komunálních volbách rekordních 208 300 lidí – nejvíce nestraníků, následují komunisté, ODS, lidovci a ČSSD. Mandát přitom může dostat 60 tisíc – uspěje tedy cca 29 procent kandidátů.

Nemáte-li k dispozici tištěné vydání HN, můžete si obsah přečíst i na webu HN. Celý příspěvek

Rubriky: z tisku | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Komunální kandidátky je třeba podat do 10/8/10

Volby do zastupitelstev obcíDíky stanovení termínu podzimních voleb na pátek a sobotu 15-16/10/10 jsou jasné i další termíny související s komunálními volbami.

Jde jednak o termín pro určení počtu členů zastupitelstva: nejpozději 85 dnů před konáním voleb – tedy ve čtvrtek 22/7/10. Schválený počet musí obec zveřejnit nejpozději o dva dny později.

Ve stejném termínu – tedy 85 dnů před konáním voleb – musí také obecní úřad zveřejnit počet podpisů (vypočítává se podle počtu obyvatel – v případě sdružení nezávislých kandidátů to je sedm procent z počtu obyvatel obce či volebního obvodu) na petici pro případné nezávislé kandidáty, či sdružení nezávislých kandidátů (podepisovat smí pouze voliči a podpisy kandidátů se nezapočítávají do celkového počtu).

Termín pro samotné podávání kandidátních listin (vč. případných petičních listů) příslušnému registračnímu úřadu je stanoven na 66 dnů přede dnem voleb do 16.00 hodin – tedy na úterý 10/8/10. Celý příspěvek

Rubriky: volby | Štítky: , , , | 1 komentář