Archiv štítku: zastupitel

Po volbách, aneb jak se volí starosta, místostarosta a rada

ilustrace: postavičkyKomunální volby skončily a dnem oficiálního vyhlášení výsledků, které probíhá publikací celkových výsledků Státní volební komisí – mělo by nastat ve středu 20/10/10 (po vydání Hospodářských novinách 19/10/10), začíná mimo jiné i lhůta pro stanovení termínu ustavujícího zasedání. Na něm noví zastupitelé zvolí starostu, místostarostu či místostarosty a v případě, že má obec či město i radu (radu mohou mít obce, které mají alespoň 15 členů v zastupitelstvu), také její členy. Stejně tak rozhodují zastupitelé o tom, které z funkcí budou tzv. uvolněné, a které neuvolněné (rozdíly viz článek o odměňování).

Ustavující zasedání se dle zákona musí uskutečnit do 15 dnů od vyhlášení výsledků voleb – tedy do čtvrtka 4/11/10 uplynutí desetidenní zákonné lhůty pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo hlasování, tedy do pondělí 15/11/10 (lhůta sice končí 13/11, protože však jde o sobotu, posouvá se na nejbližší pracovní den). V případě napadení výsledků voleb až po rozhodnutí soudu o návrhu na neplatnost voleb. Současně ale musí být oznámení o termínu tohoto zasedání na úřední desce alespoň sedm dní před jeho konáním – tedy do středy 27/10/10 mezi pátkem 29/10/10 až nedělí 7/11/10.

Součástí oznámení o zasedání musí být kromě místa a času konání také návrh programu připravovaného zasedání zastupitelstva obce. Ustavující zasedání se tak může konat v termínu od pátku 6/11/10 do pondělí 15/11/10.

(obsah článku aktualizován 22/10/10; pozn.: změna vznikla na základě Novely zákonů o územních samosprávných celcích č. 298/2008 Sb.) Celý příspěvek

Rubriky: volby | Štítky: , , , , , , , , | Komentáře: 3

Pokládejme kandidátům otázky a žádejme odpovědi

ilustrace: otazníkyVolby jsou jedinečnou příležitostí jak od kandidátů zjistit motivaci pro jejich kandidaturu. A je tak možné zjistit, co by dotyčný chtěl v zastupitelstvu dělat a co by jeho případné zvolení mohlo městu či obci přinést. Bohužel není všude zvykem, aby kandidáti sepsali a zveřejnili svůj volební program, z něhož by voliči mohli jednoduše zjistit, jaké cíle si kandidáti stanovili. A proto jsme připravili několik otázek, které může kdokoliv kandidátům položit a odpovědi na ně zveřejnit – na webových stránkách města/obce či alespoň v nějakém diskuzním fóru využívaném občany dané oblasti. Před dalšími volbami pak budou voliči moci posoudit, jak se předvolební sliby podařilo naplnit.

Otázky pro kandidáty komunálních voleb

  • Proč jste se rozhodl/a kandidovat?
  • Co se vám ve vašem městě/obci líbí a proč?
  • Co se vám naopak nelíbí a proč?
  • Víte, co nejvíc vadí obyvatelům města/obce?
  • Jak by podle vás mělo město/obec vypadat za 10 let?
  • Na co byste se jako člen/ka zastupitelstva chtěl/a zaměřit?
  • Jaké vaše zkušenosti by městu/obci mohly prospět?
  • Budete mít čas se jako zastupitel/ka městu/obci věnovat?

Máte-li nápad na nějakou další důležitou otázku, doplňte ji prosím formou komentáře. Děkujeme. Celý příspěvek

Rubriky: volby | Štítky: , , , , , | 1 komentář